Portály PDF Tisk

Portály nabízejí nástroje pro vyhledávání informací a další navazující služby, často jsou využívány jako startovací body při práci s internetem. Mohou být zaměřeny na konkrétní téma nebo orientovány všeobecně (přehled portálů viz Portály.cz). Mezi základní vlastnosti portálů patří:

  • vyhledávací služby (často integrují více druhů služeb)
  • předmětový katalog anotovaných odkazů
  • různé oborové databáze, adresáře a rejstříky

portály jsou často doplněny o návazné služby:

  • plné texty článků
  • e-mailové konference a další služby

Knihovny i další instituce prostřednictvím portálů poskytují přehledné informace o svých zdrojích (katalozích, databázích, konkrétních dokumentech aj.) ze všech nebo vybraných oborů. Tyto portály často nabízejí také možnost vyhledání konkrétního dokumentu s možností přístupu k plnému textu (např. v případě článků) nebo získání informace o dostupnosti dokumentu v knihovnách. Uživatel má možnost využít i navazující služby, např. objednání elektronického dodání dokumentu, meziknihovních služeb aj. Hlavním cílem portálů je poskytovat přístup k informacím a službám knihoven přes jediné uživatelské rozhraní.

Knihovny poskytují přístup k řadě licencovaných elektronických informačních zdrojů. Pro orientaci v široké nabídce těchto zdrojů můžete využít portály umožňující snadné dohledání vhodných elektronických zdrojů k určitému vědnímu oboru spolu s informací, která instituce daný zdroj zpřístupňuje. Na portálech naleznete i stručné popisy databází, manuály, popřípadě další potřebné nástroje a dokumenty spojené s užíváním konkrétního elektronického zdroje.

Pokud se zajímáte o konkrétní obor, mohou vám při hledání informací pomoci oborové portály, které jsou zaměřeny na konkrétní téma nebo oblast. Zpřístupňují hodnotné a zejména ověřené volně dostupné i placené oborové zdroje. Součástí portálů může být i nabídka dalších služeb, např. poradenství, přehled aktuálního dění v oboru, RSS kanály, odkazy na oborové instituce aj.

 Přehled konkrétních portálů provozovaných knihovnami naleznete v sekci Do knihovny po internetu - Portály.